BOZCAADA BAĞBOZUMU FESTİVAL NEŞESİ

Başlangıçları, büyük bir coşkuyla birlik ve beraberlik içinde kutlamak asırlardır sürdürülen kültürün bir parçasıdır. Günümüzde hâlâ birlik, beraberlik ve eğlence adına birçok kutlama yapılır. Bağbozumu şenlikleri de bunlardan bir tanesidir. Bağbozumu şenlikleri, bir yıllık çalışmanın ardından tüm bağcıların ve halkın bir araya gelerek eğlenceli bir şekilde kutlamasıdır.

BAĞBOZUMU FESTİVALİ’NİN TARİHİ

Yunan mitolojisinde yaşamın, umudun, coşku ve şarabın simgesi olan Dionysos, evrensel bir kaynaşma ve birleşme ritüelini içinde barındırır. Bu ritüel; 2600 yıl öncesinde dayanan, şarap tanrısı Dionysos adına düzenlen Bağbozumu Festivali’dir. Bunun yanı sıra bu festivalde bereket, çoğalma, birlikte olma, coşku da kutlanırdı.

Uzun bir geçmişe ve mitolojik hikâyeye sahip Bağbozumu Festivali, Bozcaada’da da her yıl büyük bir heyecanla kutlanır. Böylece Bozcaada’ya her yıl farklı bir renk ve canlılık katar.

BOZCAADA BAĞBOZUMU İLE RENKLENİYOR.

Bozcaada’nın kendisi kadar ünlü Bağbozumu festivali 7-9 Eylül tarihleri arasında büyük bir coşkuyla kutlamak için ziyaretçilerini bekliyor. Sembolik bağbozumu etkinliği ile festival başlıyor ve 3 gün süren eğlenceli şenlikte eski gelenekleri hatırlamak adına birçok etkinlik oluyor. Çeşitli konserlerle birlikte yerel halk ev yapımı şaraplarını, reçelden tasarım takılara kadar birçok ürünü satıyor. Bozcaada’nın arnavut kaldırımları ve sokakları deniz havasıyla birlikte çoşku, neşe ve eğlence geliyor.

BOZCAADA’NIN EN MEŞHUR ŞARAPLARI

Bozcaada’nın meşhur şaraplarını tatmak ve ada havasını sonuna kadar ciğerlerinize çekmek için Bade-i Aşk’ı tercih edebilirsiniz. Temiz, kaliteli ve güler yüzlü hizmet için elinden gelen her şeyin en iyisini yapan Bade-i Aşk, Bozcaada bağlarının en lezzetli üzümlerinden yapılmış şaraplarını barındırıyor.

, , , , , ,